Główną rolą rekuperacji jest dbanie o odpowiedni sposób wentylacji w domu i dawanie domownikom stałego dostępu do świeżego powietrza.

Czym wyróżniają się domy z rekuperacją?

Warto byłoby zacząć od tego, czym właściwie jest rekuperacja i na czym polega jej działanie. Rekuperacja jest więc systemem wentylacyjnym. Prawo budowlane jasno określa, że w każdym domu musi znaleźć się jakiś rodzaj wentylacji. Jej montaż powinien być rozważony w momencie projektowania całego budynku, ponieważ wtedy możliwe jest dostosowanie całej konstrukcji do wybranego systemu. Rekuperacja oprócz dbania o wentylację umożliwia odzyskanie ciepła. Należy jednak pamiętać o tym, że to system wentylacyjny, a nie grzewczy, i tylko wspomaga ogrzewanie.

Domy z rekuperacją uchodzą za nowoczesne, ponieważ to znakomity technologicznie system, a dodatkowo pozwala on na urządzenie przestrzeni według swoich upodobań bez uwzględniania miejsca na montaż kominów wentylacyjnych. Dom z zamontowaną  rekuperacją wyróżnia się idealną jakością powietrza – zarówno pod względem jakości, wilgotności, jak i temperatury. Wentylacja z wykorzystaniem rekuperatora pozwala równomiernie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia, to jej zdecydowana przewaga nad wentylacją grawitacyjną.

System rekuperacji filtruje powietrze z zewnątrz, a ze zużytego powietrza pozyskuje energię i odprowadza jego zanieczyszczenia na dwór. Wywiane i przedostające się do domu powietrze nie mieszają się ze sobą.

Podstawowe zalety tych domów

Zamontowanie rekuperacji w budynku mieszkalnym wiąże się z wieloma zaletami. Większość z nich dotyczy korzyści związanych z czystym i świeżym powietrzem.

Przefiltrowane powietrze

Czyste powietrze jest szczególnie doceniane przez osoby mieszkające w dużych miastach, gdzie ilość spalin i smogu potrafi być przytłaczająca. Posiadanie rekuperacji w domu pozwala odetchnąć i cieszyć się przefiltrowanym, świeżym powietrzem. Przy takim systemie wentylacji nie ma nawet potrzeby otwierania okien, ponieważ rekuperacja skutecznie wywietrza wszystkie pomieszczenia.

Filtr w rekuperatorze wyłapuje też bakterie, wirusy i roztocza, usuwa wszelkie zanieczyszczenia próbujące dostać się do domu z zewnątrz. Ogranicza też ryzyko rozwoju pleśni. Eliminuje nieprzyjemne zapachy. Taki filtr jest szczególnie pomocny osobom z alergiami oraz chorującym na astmę, ponieważ pozbywa się pyłów, kurzu i innych alergenów.

Jak już wspomniano wcześniej rekuperacja wiąże się z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w domu. Wiąże się to z utrzymaniem dobrego stanu zdrowia i samopoczucia domowników. Mieszkanie w domu z rekuperacją wpływa pozytywnie na jakość snu.

Oszczędności

Na drugim miejscu, tuż po korzyściach zdrowotnych, znajdują się korzyści związane z czerpaniem oszczędności z montażu rekuperacji. Ten system wentylacyjny znakomicie ogranicza starty ciepła, a więc oznacza to zmniejszenie kosztów ogrzewania. Z drugiej strony trzeba się liczyć, że kwota za prąd może się nieco zwiększyć. Projektanci często proponują zdecydowanie się jednocześnie na fotowoltaikę, która pozwoliłaby zmniejszyć koszty do minimum.

Rekuperacja może wydawać się początkowo droga, ale inwestycja zwróci się po kilku latach, a jej wybór dla zdrowia jest bezcenny.

Łatwość w użyciu

Rekuperacja ma też kilka zalet funkcjonalnych. Jest bardzo w łatwa w obsłudze – w zależności od wybranego modelu rekuperatora można sterować system wentylacyjnym manualnie lub przy użyciu inteligentnego systemu z wykorzystaniem specjalnej aplikacji. Praca rekuperatora jest cicha i nie przeszkadza domownikom w codziennych czynnościach.

Gdzie można zakupić projekt domu z rekuperacją?

Istnieje wiele firm, które zajmują się tworzeniem projektów domów energooszczędnych z rekuperacją. Podczas decydowania się na konkretnego wykonawcę, warto wybrać takie biuro projektowe, które specjalizuje się w tworzeniu domów pasywnych lub energooszczędnych. Najlepsi specjaliści umieszczą rekuperator w optymalnym miejscu i zadbają o to, aby był jak najlepiej zintegrowany z całym domem.

Na Dolnym Śląsku, a dokładniej we Wrocławiu, godna polecenia jest pracownia AJR Studio. To wybór dla tych, którym zależy na dokładnym wykonaniu projektu. AJR Studio działa we Wrocławiu już 15 lat, a to oznacza duże doświadczenie na rynku.

Domy z rekuperacją mają mnóstwo zalet i obecnie są bardzo popularne, dlatego warto zainwestować w dobry projekt, aby w pełni móc czerpać korzyści z tego systemu.