Obecnie istnieje coraz więcej rozwiązań w zakresie niebanalnego projektowania domu. Jednym z nich jest użytkowe poddasze. Zapominamy powoli o tradycyjnym strychu, na którym zgromadziliśmy rupiecie, których i tak nigdy nie użyjemy. Jakie są największe plusy i minusy użytkowego poddasza? Warto się przekonać!

Brak poddasza – plusy i minusy

Domy bez poddasza to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników wyjątkowo wysokich pomieszczeń. Wystarczy pooglądać przykładowe projekty umieszczane w internecie, by zachwycić się takim rozwiązaniem. Ma ono bez wątpienia swoje plusy. Przede wszystkim, jeśli mamy do czynienia ze starym domem, może się okazać, że mamy wyjątkowo piękną więźbę dachową, a eksponowanie jej jest obecnie bardzo na topie. Jeśli mamy ochotę, wykorzystajmy to!

Kolejnym plusem jest możliwość wykonania sympatycznej antresoli. Jest to idealne miejsce do odpoczynku – niewielkie, zaciszne i daje możliwość obserwowania wszystkiego z góry.

Są też jednak minusy takiego rozwiązania – całkowicie likwidując poddasze, pozostawiamy ogromną, niewykorzystaną przestrzeń pomiędzy parterem domu a dachem, którą można by z całkowitym powodzeniem zaadaptować. Niekoniecznie na domową rupieciarnię, lecz po prostu na kolejne stylowe pomieszczenie. 

Brak poddasza to też brak swoistego buforu, który latem wychwytuje nadmiar gorąca, a zimą przechwytuje znaczącą część chłodu, by nie przedostawał się niżej. Budynki z wysokim sufitem są znacznie trudniejsze w ogrzewaniu, co może podnieść zimowe rachunki. 

Poddasze użytkowe – mocne strony i słabości

Zrywamy dziś z tradycją w urządzaniu wnętrz. Gabinet z widokiem na niebo? Stylowa garderoba lub salon na poddaszu? Łazienka z oknem na gwiazdy? Jak najbardziej! Nietypowe rozwiązania są dziś jak najbardziej na czasie, a przecież chcemy czuć się wyjątkowo w naszym domu. 

Nawet jeśli założymy że na razie nie będziemy inwestować w remont poddasza, nie oznacza to, że staje się ono bezużyteczne. Czasem mamy mnóstwo naprawdę użytecznych rzeczy, których nie mamy na co dzień gdzie przechowywać. Są sytuacje, w których stary, dobry strych również się przydaje. Jest to szczególnie ważne w przypadku rzeczy używanych sezonowo. Zimowej kurtki nie używasz przez co najmniej pół roku, warto zatem mieć miejsce na przechowywanie jej. 

Czy warto remontować “graciarnię”?

Wyobraź sobie, że strych pozostanie jedynie miejscem na przechowywanie dodatkowych rzeczy użytkowych. Czy to koniecznie musi oznaczać, że już zawsze będzie wyglądać byle jak? Otóż nie. Zakładając, że dach jest już w odpowiednim stanie i nie wymaga dodatkowych prac, warto zawczasu zatroszczyć się o ładne wykonanie ścian i podłogi. 

dom parterowy z poddaszem

Najważniejsze argumenty za wykorzystaniem strychu

Po pierwsze, estetyczny wygląd “rupieciarni” bardziej nas zachęca do dbania w niej o porządek.

Po drugie, możemy bez problemu ustawić liczne, ładne, proste półki i ozdobne pudła, w których będziemy przechowywać poszczególne rzeczy. Nie muszą one wcale przewracać się po kątach bez ładu i składu. 

Po trzecie, ładny, zadbany i szczelny strych to gwarancja, że nie zamieszkają na nim nieproszeni goście – w tym myszy, które mogą wyrządzić niemałe szkody, np. zniszczyć ubrania lub przedostać się na niższe kondygnacje. Poza tym miło by było robić porządki na strychu i nie uciekać z krzykiem na widok niechcianych “lokatorów”.

Po czwarte, ładnie zrobiony strych może być łatwiej zaadaptowany na pomieszczenie użytkowe. Jeśli tylko nie myślisz o zakładaniu na samej górze łazienki (wymagającej dodatkowych prac), wówczas wystarczy jedynie wstawić meble i odpowiednie dekoracje. Pomieszczenie gotowe!

Jeśli dopiero budujesz swój dom, warto przemyśleć zawczasu to, jaką rolę pełnić będzie u Ciebie poddasze, czy też nie zależy Ci na tym, by w ogóle ono istniało. Domy z wyeksponowaną od wejścia więźbą dachową wyglądają bardzo efektownie, lecz warto rozważyć choćby niewielką antresolę, by tym lepiej wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Poddasze użytkowe nie musi być od razu użytkowane – wiele osób decyduje się najpierw wykończyć parter, a dopiero z czasem i powstaniem konieczności, np. dorastaniem dzieci, postanawia zacząć używać poddasza. Wcześniej może ono pełnić rolę miejsca do przechowywania różnych rzeczy nieużywanych na co dzień. Projekty domów parterowych z poddaszem cieszą się sporą popularnością, dzięki możliwościom, jakie zapewniają.

Budujesz dom? Poszukujesz profesjonalnej pracowni projektowej? Zgłoś się do nas! Studio Architektury AJR to miejsce, w którym zrealizujemy stylowe projekty w pełni profesjonalnie i zawsze na czas. Stawiamy na projekty nowoczesne, funkcjonalne i w pełni przyjazne środowisku,  przy tym niezwykle piękne i komfortowe.