Coraz częściej mówi się ostatnio o dezynfekcji mieszkań, w których doszło do śmierci. Jest to czynność dość konieczna, by nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów i chorób wśród osób w nim przebywających. Jednak mało kto wie, że jeśli zbyt długo zwleka się z dezynfekcją, to może to prowadzić również do rozwoju robactwa, z którego usunięciem może pomóc jedynie dezynsekcja. Zobaczmy, jak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsca zgonu przed rozwojem insektów. 

Dlaczego warto jak najszybciej przeprowadzić dezynsekcję?

Osoby będące w żałobie sprzątające pomieszczenia po zmarłym, nieraz nie zdają sobie sprawy, że w zakamarkach mieszkania mogą już znajdować się insekty, a użycie silnych środków odkażających nie wystarczy, by się ich pozbyć. Mogą się one zagnieżdżać w firanach czy dywanach, które najczęściej są pomijane w czyszczeniu mieszkania i dopiero po jakimś czasie wychodzą na zewnątrz z wielkim natężeniem. Dlatego też najlepiej jak najszybciej przeprowadzić dezynsekcję, by skutecznie oczyścić mieszkanie także z robactwa

Jakie insekty mogą pojawić się w miejscu zgonu?

Ciało zmarłego człowieka wytwarza bardzo dużo związków chemicznych oraz płynów, które nie tylko przyciągają robaki z zewnątrz, ale też sprzyjają ich powstawaniu na miejscu. Dlatego też w miejscu zgonu bardzo często można spotkać:

  • muchy,
  • karaluchy,
  • pchły i pluskwy,
  • mrówki,
  • roztocza,
  • wszy,
  • świerzbowce.

Ich larwy są praktycznie niewidoczne na samym początku, ale jeśli już się rozwiną, mogą wyrządzić wiele szkód. Przede wszystkim wszy, świerzbowce czy pchły mogą przedostać się na bliskich przebywających w mieszkaniu i rozprzestrzeniać się po innych powodując problemy zdrowotne na dużą skalę. Inne insekty mogą dostać się do mebli i żywności znajdującej się w mieszkaniu niszcząc je nawet doszczętnie i powodując dodatkowe trudności finansowe. 

Jak najlepiej zwalczyć insekty?

Kluczem do skutecznego oczyszczenia mieszkania z insektów jest, jak wiadomo, dezynsekcja, jednak aby była ona skuteczna, musi przyjąć jedną z trzech poniższych form:

  • Jedną z nich jest zwalczanie insektów za pomocą specjalnych środków dezynsekujących. Są to środki chemiczne o bardzo wysokim stężeniu składników aktywnych, które powinny zawierać jak najwięcej aktualnych atestów. Można je znaleźć w specjalnych sklepach, jednak podczas ich użytkowania należy zachować jak największą ochronę ciała. Aplikuje się je najczęściej bezpośrednio na daną powierzchnię, co czasem może nie wystarczyć. 
  • Dlatego też dużo skuteczniejszą metodą jest ozonowanie. Dzisiaj można znaleźć już bardzo dużo ozonatorów, których użycie jest stosunkowo proste. Ozon uwalnia cząsteczki tlenu, które pod wpływem dużego ciśnienia rozkładają się i niwelują wszelkie stworzenia i drobnoustroje zarówno z mebli, jak i z powietrza. 
  • Podobnie działa fumigacja za pomocą suchej mgły. Dzięki specjalnemu dyfuzorowi rozprowadza się po pomieszczeniu środki biobójcze w postaci mgły. Preparaty te dochodzą do każdego zakamarka, dlatego są najbardziej skuteczne, ale przy tym też najbardziej szkodliwe dla człowieka. 

Jakie środki ostrożności podjąć podczas przeprowadzania dezynsekcji po zmarłych?

Jak widać, każdy z tych sposobów jest bardzo skuteczny jednak im większa skuteczność, tym większe ryzyko dla zdrowia człowieka. Warto więc pamiętać, by podczas dezynsekcji odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie po zmarłym, by było jak najbardziej sterylne i by nie było w nim żadnych roślin czy zwierząt. 

Podobnie ma się rzecz z osobą przeprowadzającą dezynsekcję – powinna ona być ubrana w specjalny kaftan lub co najmniej maskę, okulary i rękawiczki, które ochroniłyby skórę, oczy i drogi oddechowe przed szkodliwymi związkami zawartymi w specyfikach. 

Warto zgłosić się po pomoc

Środki owadobójcze są naprawdę skuteczne, jeśli odpowiednio się ich użyje. Natomiast w obliczu żałoby ludzie nieraz zapominają o własnym bezpieczeństwie i dokonując dezynsekcji samodzielnie, narażają się na problemy zdrowotne. Aby więc nie przejmować się takimi sprawami i prawidłowo przeżywać utratę bliskiego warto zgłosić się do firmy przeprowadzającej dezynsekcję po zmarłych. Specjaliści poradzą sobie z tym zadaniem szybko, sprawnie i bezpiecznie, dzięki czemu rodzina zmarłego nie będzie musiała się martwić ryzykiem wystąpienia insektów w jego mieszkaniu, a otrzyma odpowiednio oczyszczoną przestrzeń tak ważną dla zmarłego za życia.