Jak wykazały badania Pentora – pieniądze to, obok zdrowia, jeden z najczęstszych problemów, z jakimi muszą zmagać się ludzie na całym świecie. W przypadku chęci zainwestowania pieniędzy w samochód, mieszkanie czy dom pojawia się wątpliwość dotycząca finansów. Zaliczka w pracy czy sąsiedzka pożyczka nie wystarczą na wybudowanie własnego mieszkania, dlatego wiele osób wybiera bank lub giełdę w celu pozyskania środków.

Niektórzy wiele lat wcześniej zakładają fundusz inwestycyjny, lokatę lub kupują obligacje skarbowe, aby po pewnym czasie zarobione pieniądze przeznaczyć na wymarzony dom. Jednak ten sposób zdobywania pieniędzy wiąże się z długim oczekiwaniem, na które nie każdy chce lub może sobie pozwolić. Więc jedni próbują swoich sił na giełdzie, gdzie nie zawsze kończy się to zyskiem, a drudzy, których jest znacznie więcej, udają się do banku po kredyt budowlany.

Pożyczka bankowa to wciąż najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób na zdobycie pieniędzy, aby pokryć koszty budowy domu. Po podjęciu życiowej decyzji, jaką jest zadłużenie się na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, powstaje kolejna wątpliwość dotycząca banku, w którym można zdobyć atrakcyjne warunki kredytowe. Niektóre firmy budowlane, kompleksowo zajmujące się budowaniem domów, zapewniają pozyskanie dobrej pożyczki.

FIRMA BUDOWLANA TYCHY, PSZCZYNA, KATOWICE 

ZADZWOŃ 696-933-439, 690-139-299 LUB NAPISZ jakaro.biuro@gmail.com

Można także szukać banku na własną rękę, co wbrew pozorom nie jest takie trudne. Po sporządzeniu kosztorysu i ustaleniu przybliżonej sumy potrzebnej na budowę domu, wystarczy porównać oferty kilku czołowych placówek. Pod uwagę należy wziąć stopę oprocentowania, długość kredytowania itp. Kredyt budowlany jest możliwy do uzyskania nawet w kilka godzin, oczywiście przy odpowiedniej zdolności kredytowej.

Finansowanie budowy wiąże się nie tylko z zakupem materiałów oraz opłatą za usługi budowlane, są to także koszty związane z zakupieniem działki, opłaceniem geodety i architekta, który sporządza projekty domów, a także inne tzw. ukryte koszty, które mogą ujawnić się dopiero w trakcie budowania domu.

Formalności i pozwolenia związane z budową

Przed rozpoczęciem budowy domu należy uzyskać na niego pozwolenie. Można go zdobyć w urzędzie miasta lub w gminie. Poza podaniem, do wniosku należy dołączyć projekt budowlany. Można go wykonać indywidualnie z pomocą architekta specjalisty lub zamówić w biurze architektonicznym. Można także kupić gotowe projekty domów. Na wydanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego czeka się często do miesiąca, jednak w niektórych przypadkach ten czas może się wydłużyć.

Następnym krokiem jest zdobycie w urzędzie dziennika budowy, w którym należy odnotowywać kolejne etapy prac. Przez rozpoczęciem budowy, należy jeszcze wykonać niwelację terenu, czyli wyrównanie i ukształtowanie powierzchni. Takimi pracami zajmują się specjaliści – generalne wykonawstwo np. w wykonaniu firmy BDConstruction to podstawa. Zgodnie z projektem uprawniony geodeta wytycza budynek. Gdy to wszystko jest przygotowane, można przystąpić do stawiania tymczasowych obiektów budowlanych, takich jak garaże lub szopy, które będą służyły do przechowywania materiałów i narzędzi.

Budowę domu rozpoczyna się oczywiście od fundamentów, nie każdy jednak ma wiedzę, która umożliwi mu na precyzyjne wykonanie tych czynności, dlatego warto zwrócić się do firmy, która świadczy usługi budowlane. Zakres czynności ekipy ustala się przed podpisaniem umowy, część obowiązków można pozostawić sobie, na przykład wybór lub dowóz materiałów. Będzie nie tylko taniej, ale także będziemy mogli na bieżąco śledzić postępy na budowie.

Na początku wykonuje się roboty ziemne, jeśli dom będzie miał podpiwniczenie, trzeba dodatkowo wynająć maszyny oraz przeznaczyć więcej czasu na tę część prac. Kolejny etap to stawianie ścian zewnętrznych. Mogą być murowane lub wykonane z drewna, stosuje się także konstrukcje stalowe. Następnie wykonuje się wylewki i stropy. Firma budowlana musi posiadać dokładne plany i znać zamysł właścicieli domu, aby po zakończeniu budowy uniknąć wszelkich poprawek.

Na końcu wykonuje się pokrycie dachowe, a po zakończeniu prac wysokościowych następują czynności wykończeniowe, takie jak: tynkowanie, zakładanie instalacji, układanie terakoty i glazury, wstawianie okien, parapetów i rynien. Po malowaniu można zająć się wystrojem wnętrz. Budowa domu to bardzo pracochłonne i stresujące przedsięwzięcie, szczególnie z powodów finansowych. Koszty budowy domu zwykle znacznie przekraczają budżet, co niekiedy wiąże się z koniecznością zaciągania kredytu.