Ogrzewanie fundamentowe jest sposobem grzania domu, który jest znany coraz bardziej w naszym kraju. Płyty grzewcze, które instalowane są pod domem, są rozwiązaniem, które jest popularne szczególnie w Japonii oraz w krajach Skandynawskich. W Polsce, metoda ta staje się coraz częściej stosowana, zwłaszcza przez klientów indywidualnych. Ogrzewanie fundamentowe ma bowiem wiele zalet. Niski koszt, szybka instalacja czy równomierne rozprowadzanie temperatury w całym mieszkaniu, to tylko niektóre z najbardziej znanych i cenionych cech.
Płyty fundamentowo-grzewcze – czy to się opłaca?
Ciepło, jakie jesteśmy w stanie uzyskać dzięki płytom grzewczym, możemy swobodnie regulować. Optymalna temperatura, jaka panuje w dzień we wszystkich pomieszczeniach, wynosi od 22 do 24 stopni Celsjusza. Natomiast nocą, robi się nieco chłodniej – temperatura może osiągać nawet 18 stopni. Warto również dodać, że pierwotnym celem płyty grzewczej było zapobieganie powstawania zawilgoceń w mieszkaniach. Jest to nie tylko jeden z najważniejszych atutów płyty grzewczej – metoda ta pozwala na osuszenie gleby w przypadku, gdy ta nasiąknie wodą przez intensywne opady deszczu lub śniegu. Ogrzewanie fundamentowe jest wykonywane przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Rury i agregaty grzewcze, które montowane są bezpośrednio nad ziemią, muszą zostać zainstalowane przed postawieniem fundamentów. Zatem, możliwe jest uzyskanie ogrzewania, zanim wybudujemy i urządzimy dom. Taki system grzewczy jest odpowiedni dla każdego z nas. Korzyści, jakie możemy czerpać poprzez ogrzewanie fundamentowe, są mnogie. Równe rozprowadzanie się ciepła, stabilna temperatura oraz możliwość jej regulacji, stanowią dodatkowe zalety systemu grzewczego. Warto także dostrzec korzyści materialne – cena płyt grzewczych jest znacznie niższa od cen, jakie są typowe dla montowania tradycyjnych instalacji. Fakt, iż nie musimy montować grzejników w każdym pomieszczeniu, również wiąże się z obniżeniem kosztów całej budowy domu. Jeśli chodzi o długość montowania systemu grzewczego – nie zajmie to więcej czasu niż tydzień. Jest to kolejna cecha, która może stanowić przewagę nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania domu. Rury i agregaty grzewcze, są kładzione poziomo, tuż pod podłogą.
Kiedy zamontować płyty grzewcze?
Jak sama nazwa wskazuje – płyty fundamentowe kładzie się razem z fundamentami. Płyty grzewcze znajdują się centralnie pod naszą podłogą. Jest to więc odpowiednia metoda grzania domu dla osób, które dopiero planują wybudowanie domu. Montaż płyt grzewczych jest idealnym rozwiązaniem również dla osób, które planują wybudować domek jednorodzinny w najbliższym czasie. Stawianie płyt grzewczych całkowicie eliminuje konieczność związaną z instalacją kaloryferów i grzejników w innych częściach domu.
Niezwykle istotną sprawą jest to, kto zajmie się montażem instalacji. Jako że ogrzewanie fundamentowe dopiero staje się popularne w Polsce, montażu muszą dokonać fachowcy. W tym celu, konieczne będzie znalezienie firmy budowlanej lub ekipy montażowej, która zajmie się położeniem fundamentów oraz instalacji – my polecamy Termico. Rury, w których krąży ciepła woda lub powietrze, są rozprowadzone na całej powierzchni pod fundamentami. Należy więc połączyć wszystkie rury szczelnie i równo. Wybrany rodzaj posadzki można położyć od razu na fundamentach – nie trzeba kłaść dodatkowej masy cementu. Poza tym, ciepło będzie się przedostawać przez cieńszą warstwę podłogi o wiele szybciej. Montaż płyt grzewczych nie zajmuje zbyt wiele czasu – instalacja rur nie jest bowiem skomplikowana. Instalacja powinna jedynie odbyć się z jak największą precyzją. Przed położeniem fundamentów, konieczne jest parokrotne sprawdzenie systemu.