Zanim zaczniemy budowę domu, konieczny będzie jego projekt. Plany domu kupujemy w biurze projektowym, są na nim umieszczone dokładne wytyczne dotyczące minimalnych wymiarów działki, materiałów potrzebnych do budowy, rozmieszczenie wszystkich instalacji, propozycje systemów ogrzewania. Nie zawsze jednak projekt domu w stu procentach odpowiada naszym oczekiwaniom. Jednak zmian nie możemy wprowadzać samodzielnie, ale wszystkie poprawki musimy skonsultować z architektem albo kierownikiem budowy. Ale niektóre zmiany mogą być niemożliwe do wprowadzenia albo będą wymagały bardzo poważnych zmian w całym projekcie. Taka adaptacja bywa czasami po prostu nieopłacalna i w takiej sytuacji rozsądniej będzie wybrać nowy projekt.

Musimy też pamiętać, że projekt domu objęty jest prawami autorskimi, nie możemy więc odstąpić go osobom trzecim, a jeśli zdecydujemy się powierzyć wprowadzenie poprawek w planach innemu architektowi, musimy się upewnić, że będzie to w ramach prawa. Gdy projekt jest już w całości dostosowany do naszych potrzeb, możemy zacząć budowę. Usługi budowlane powinniśmy zamówić już przy składaniu dokumentacji w urzędzie gminy. Załatwianie formalności trwa przynajmniej kilka tygodni, ale rzadko kiedy ekipa budowlano-remontowa jest w stanie zacząć pracę od razu. Ten czas między złożeniem wniosku o budowę a wjechaniem pierwszych maszyn na plac budowy na ogół wystarczy, żeby firma budowlana znalazła wolne miejsce w swoim grafiku.

Przy wyborze projektu domu kierujmy się nie tylko ładnym wyglądem, ale również jego funkcjonalnością. Bardzo skomplikowane bryły, rozległe dachy i zbyt duża liczba okien nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy płacić sporych rachunków za ogrzewanie. Musimy też zastanowić się, czy chcemy mieć pod domem piwnicę, czy nie jest nam ona potrzebna. Projekt domu pokazuje nam również, jakie są rzuty poszczególnych elewacji. Ścianki działowe możemy przesuwać albo wyburzać, ale ściany nośne powinny zostać na swoim miejscu. Wybierajmy raczej projekt, gdzie poddasze jest użytkowe, ponieważ ograniczymy wtedy straty ciepła

Obowiązki firm budowlanych

Ci, którym udało się wybudować własny dom wiedzą, jak dużo kłopotów może sprawić nierzetelna ekipa budowlana. Jak słusznie zauważa inspektor nadzorunie zawsze mamy pewność, że wynajęci robotnicy będą pracowali tak, jak tego od nich oczekujemy, ale na taką ewentualność możemy się zabezpieczyć spisując z podwykonawcami umowę o dzieło. Firmy budowlane mogą zająć się budową naszego domu od samego początku do końca, a naszym jedynym obowiązkiem będzie przyjmowanie sprawozdań na zakończenie każdego etapu. Firma na wstępie wyceni koszt budowy domu, choć w wielu przypadkach będzie to tylko koszt zbliżony i w praktyce suma, jaką będziemy musieli wyłożyć na inwestycję może się różnić. Firma zajmuje się kupowaniem materiałów i układaniem harmonogramu budowy, zapewnia też swojego kierownika budowy.

Projekty budowlane

Domy budowane pod klucz są droższe niż domy budowane systemem gospodarczym, ale mamy znacznie mniej obowiązków. Jeśli sami układamy harmonogram prac i wynajmujemy kolejne ekipy budowlane, sami wyszukujemy i zatrudniamy kierownika budowy. Umowa z kierownikiem budowy musi precyzyjnie określać wszystkie prawa i obowiązki obu stron. Dodatkowo, pracę kierownika budowy może kontrolować inspektor nadzoru. Niektórzy inwestorzy mylą te dwie funkcje, albo co gorsza powierzają je tej samej osobie, co mija się z celem, w takim przypadku bowiem kierownik nadzoruje sam siebie.

Obowiązkiem kierownika budowy jest prowadzenie dokładnej dokumentacji inwestycji, nie może też dochodzić do sytuacji, gdy kierownika często nie ma na miejscu budowy. w takiej sytuacji możemy zrezygnować z jego usług i poszukać nowego pracownika na jego miejsce.

Zadaniem kierownika budowy jest również takie zorganizowanie i prowadzenie prac, żeby nie stwarzać zagrożenia dla pracowników i osób postronnych.

Kierownik budowy musi się trzymać projektu, a wszelkie zmiany ma prawo wprowadzić tylko po konsultacjach w inwestorem. Mimo że to inwestor ma ostatnie słowo w kwestii budowy domu, to jednak czasami musimy się zastosować do wytycznych kierownika, głównie wtedy, gdy odmienne postępowanie grozi niebezpieczeństwem dla przyszłych mieszkańców budowanego domu.

W przypadku ekspertyzy budowlanej budynku cała odpowiedzialność za tą prace przypada na kierownika budowy, który fachowo musi określić np. ocenę nośności stropu czy dokonać skanowanie zbrojenia w betonowej ścianie. Na rynku wtórnym bardzo często wykonuje się takie ekspertyzy aby wiedzieć czy dany budynek nadaje się do zamieszkania przez ludzi i nie stwarza zagrożenia – opowiada rzeczoznawca budowlany Marek Świtlicki.

Oferty budowlane

W poszukiwaniu rzetelnego wykonawcy prac budowlanych opłaca się skorzystać z Internetu. Po pierwsze, możemy przeglądać setki ogłoszeń zamieszczanych przez firmy budowlane, po drugie, sami możemy zamieścić swoje ogłoszenie. Gdzie najlepiej szukać takich ogłoszeń? Pomocne będą portale ogłoszeniowe, gdzie jednym z działów są zlecenia budowlane. Jeszcze lepszy będzie serwis, który skupia się wyłącznie na budownictwie i remontach. Przeglądanie zamieszczonych ogłoszeń jest dostępne dla wszystkich użytkowników, ale żeby opublikować swój własny anons, musimy się zarejestrować. Zakładanie konta użytkownika jest proste i nie zajmuje więcej niż kilka minut.

W formularzu rejestracyjnym podajemy podstawowe dane, akceptujemy regulamin i zatwierdzamy. Od tej pory mamy dostęp do wszystkich informacji umieszczonych na portalu i możemy dodawać swoje ogłoszenia. Zlecenia budowlane mogą być przedmiotem aukcji, czyli to nie my podajemy cenę za wykonanie usługi, ale potencjalni wykonawcy przedstawiają swoje oferty. Atrakcyjność oferty nie musi się zresztą ograniczać wyłącznie do ceny. Zleceniobiorca ma możliwość pochwalenia się swoim wcześniejszym dorobkiem albo zaproponowania oryginalnych rozwiązań. Kryteria, jakimi będziemy się kierować przy wyborze wykonawcy, zależą tylko od nas.

Wszystkie ogłoszenia w serwisie pogrupowane są na poszczególne działy, dotyczące na przykład stawiania fundamentów, stolarki okiennej, montowania instalacji grzewczych, pokrywania dachów. W swoim ogłoszeniu musimy uwzględnić datę rozpoczęcia prac i lokalizację. Według tych kryteriów da się też uszeregować ogłoszenia wykonawców, choć czasami warto przejrzeć oferty firm z innych miejscowości. Jeżeli wybierzemy wykonawcę z internetowego ogłoszenia i wykona on dla nas zleconą pracę, możemy wystawić mu na portalu komentarz. System oceniania uwzględnia zarówno pozytywne komentarze, jak i negatywne opinie niezadowolonych klientów. Taką ocenę wykonawcy mogą wystawić także nam, jeśli na przykład spóźniliśmy się z zapłatą za wykonaną pracę