Zakup własnego mieszkania to duży wydatek oraz często decyzja na całe życie, dlatego warto dobrze się nad nią zastanowić. Jedną z podstawowych kwestii, jakie należy w tym zakresie rozważyć, jest lokalizacja. Lepiej zdecydować się na zakup mieszkania w centrum miasta, czy może na jego obrzeżach lub niewielkiej miejscowości tuż za jego granicami? Jaka opcja jest bardziej opłacalna i dlaczego? Sprawdź, jakie są zalety i wady jednego i drugiego wariantu, i wybierz taką lokalizację, która najlepiej będzie odpowiadała Twoim indywidualnym potrzebom.

Cisza i spokój na obrzeżach w dobrej cenie

Mieszkanie Kiełczów deweloperNa obrzeżach miast oraz w niewielkich miejscowościach tuż na granicach dużych metropolii, takich jak na przykład Wrocław, oferują bardzo szeroki wybór nowoczesnych mieszkań o wysokim standardzie. Ich ogromną zaletą jest fakt, że za naprawdę dobrze wykończone mieszkania nie trzeba płacić zawrotnie wysokich kwot za metr kwadratowy. Mieszkania pod miastem są bowiem zazwyczaj o wiele tańsze niż te zlokalizowane w centrum.

Bardzo często zdarza się, że za nowy lokal w miejscowości pod Wrocławiem należy zapłacić znacznie mniej niż za mieszkanie o takim samym metrażu w centrum miasta i to z drugiej ręki, które poza samą ceną zakupu, będzie wymagało również kosztownego remontu. Dlatego też zakup mieszkania pod Wrocławiem jest o wiele bardziej realny niż zakup w centrum i nie będzie wymagał brania aż tak dużego kredytu. W dodatku będzie można mieć pewność, że wybrany lokal jest w dobrym stanie technicznym.

Mieszkania pod miastem są położone w cichych i spokojnych okolicach. Najczęściej znajdują się na nowoczesnych osiedlach, do których każdego dnia nie będą przyjeżdżać tysiące osób do pracy lub na uczelnie i do szkół. Wybór tego typu lokalizacji to gwarancja spokoju i ciszy oraz znacznie mniejszej liczby ludzi dookoła. To także mniejszy ruch samochodowy i brak hałaśliwych tramwajów oraz mniejszy problem ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

Dodatkowo większość mieszkań na obrzeżach miasta ma swoje własne ogródki lub duże tarasy, a także miejsca postojowe lub garażowe w cenie, co jest ogromnym atutem, biorąc pod uwagę to, jak dużym problemem jest znalezienie wolnego miejsca postojowego w centrum. Nowoczesne osiedla pod miastem są dobrze zagospodarowane i poza mieszkaniami w dobrej cenie oferują wygodny dostęp do lokali użytkowych oraz do żłobków i przedszkoli, co znacznie ułatwia życie rodzinom z dziećmi.

mieszkania kiełczów

Szybkie tempo życia w mieście

Duże miasta to gwarancja tego, że wszędzie jest blisko. Poruszanie się po mieście jest bardzo łatwe ze względu na szeroki wybór linii autobusowych i tramwajowych, którymi można dotrzeć w każdy zakątek miasta. Jednak niestety rozwinięta komunikacja miejska oraz częste kursy wiążą się nie tylko z wygodą, ale także z dużo większym hałasem niż na obrzeżach. W centrum miasta jest także więcej spalin oraz innych zanieczyszczeń powietrza, a także problem z parkowaniem i staniem w korkach. Jest to więc opcja bardzo wygodna szczególnie dla tych osób, które poruszają się komunikacją miejską lub lubią robić sobie dłuższe i krótsze spacery do celu.

Mieszkanie w centrum miasta będzie idealną opcją dla osób, którym nie przeszkadza hałas i szybkie tempo życia oraz brak możliwości odcięcia się od codziennego zgiełku. Jednak należy mieć na uwadze, że ceny za mieszkania w centrum Wrocławia często są bardzo wygórowane i za koszt niewielkiej kawalerki z drugiej ręki często można kupić kilkupokojowe mieszkanie pod miastem.