Budujesz dom i marzysz o ciepłych płytkach, na których będziesz mógł bądź mogła ogrzać stopy w chłodne, zimowe wieczory? Ponadto liczysz, że nie wydasz majątku na instalację oferującą ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to mamy pomysł, który zaspokoi Twoje potrzeby – nowoczesny system ogrzewania w postaci mat grzewczych na podczerwień. Jak się je montuje i jakie mają zalety? O tym w dzisiejszym artykule.

Mata grzewcza – co to takiego?

Maty grzewcze to rodzaj siatki o różnych wymiarach (zazwyczaj od 0,5 metra kwadratowego do nawet 10 czy 12 metrów kwadratowych). Tylko jeden z wymiarów pozostaje niezmienny i jest to szerokość, natomiast zarówno długość, jak i moc ulegają zmianom – dzięki temu możemy dobrać matę odpowiednią do powierzchni ogrzewanego pomieszczenia i potrzeb. W siatkach tych montowane są przewody grzejne, które zapewniają równomierne ogrzewanie podłogi. Siatki są  wyposażone w specjalny klej ułatwiający montaż, również samodzielny.

Gdzie można zamontować maty grzewcze?

Maty grzewcze to rozwiązanie uniwersalne – w zasadzie można je zamontować w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego przeznaczenia. Dlatego znajdziemy je nie tylko w domach prywatnych: w salonie, łazience, kuchni, ale także na hotelowych korytarzach czy w holu. Najczęściej spotykamy maty grzewcze podklejone pod płytki lub pod wylewką. Moc dobieramy w zależności od potrzeb – jeśli będzie to główne źródło ciepła, warto postawić na te o mocy 160W, a jeśli tylko dodatkowe, można wybrać maty grzewcze o niższej mocy, na przykład 100W. Takie moce stosujemy też w domach pasywnych.

Jak montujemy maty grzewcze?

Do montażu mat grzewczych emitujących promieniowanie podczerwone nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, zgodnie z instrukcją może je zamontować nawet osoba bez doświadczenia w kwestiach budowlanych czy remontowych. Maty grzewcze często mają podklejoną na spodzie taśmę samoprzylepną, co ułatwia i przyspiesza ich montaż, który dokonuje się przed położeniem płytek czy paneli odłogowych. Jeśli takiej warstwy samoprzylepnej nie ma, należy użyć taśmy. Najpierw sprawdźmy, jakie ułożenie maty będzie odpowiednie, w zależności od wymiarów pomieszczenia.

Następnie musimy rozciąć matę w taki sposób, by dopasować ją do kształtu pomieszczenia, a jednocześnie nie uszkodzić przewodów zasilających. O wiele łatwiej zrobić to samodzielnie, jeśli wybierzemy maty zasilane jednostronnie, w przypadku tych zasilanych dwustronnie być może bezpieczniej będzie poprosić o pomoc specjalistę, gdyż muszą one być podłączone do sieci z dwóch stron. Gdy już uda nam się odpowiednio ułożyć matę, przymocowujemy ją za pomocą elementów samoprzylepnych bądź przy użyciu taśmy.

Maty grzewcze montuje się na izolacji z płyt Ultrament o grubości 10 mm. Płyty te przyklejamy do posadzki za pomocą kleju elastycznego. Izolacja ta jest niezbędna, by emitowana energia nie była pochłaniana przez wylewkę, a emitowana do ogrzewanego pomieszczenia. Ułożoną matę zaciągamy klejem, albo pokrywamy wylewką samopoziomującą.

W łazienkach po ułożeniu mat np. w kabinach prysznicowych warto dodatkowo zastosować elementy zapobiegające zawilgoceniu. Będzie to folia w płynie. Obowiązkowe jest gruntowanie wylewki przed montażem systemu grzewczego. Pamiętajmy, że o ile można pokusić się o ułożenie mat na własną rękę, to ich podłączenia do sieci elektrycznej powinien dokonać doświadczony elektryk.

Jak działają maty grzewcze i jakie mają zalety?

Element oporowy w przewodzie grzewczym emituje ciepło. Dzieje się to wskutek przepływu prądu w przewodach. Ponieważ odcinamy się za pomocą izolacji od wylewki, nie tworzymy ogrzewania akumulacyjnego, które jest drogie w eksploatacji, a do tego z uwagi na temperaturę emisji jest ogrzewaniem podłogowym, konwekcyjnym! Maty ułożone na izolacji pracują w zakresie temperaturowym, w którym energia emitowana przez źródło ciepła ( 21°C), w większości ogrzewa pomieszczenie, a nie powietrze. Mówimy wtedy o ogrzewaniu podczerwienią.

Powyżej 24°C promieniowanie podczerwone zaczyna być coraz bardziej pochłaniane przez parę wodną znajdującą się w powietrzu i mamy do czynienia z ogrzewaniem konwekcyjnym, które jest droższe w eksploatacji z uwagi na konieczność ogrzewania dodatkowego nośnika energii, jakim jest powietrze! Dlaczego maty grzewcze są nie tylko nowoczesnym, ale i wartym uwagi rozwiązaniem?

Po pierwsze dzięki równomiernemu rozłożeniu ciepła na podłodze nie powodują dużych różnic temperatur pomiędzy powietrzem pod sufitem i nad posadzką, co sprawia, że zapewniają komfort cieplny odpowiedni dla organizmu.

Kolejne zalety to stabilna temperatura regulowana przez programowalne termostaty. Każde pomieszczenie ma swój regulator temperatury, który utrzymuje zaprogramowaną wartość. Dzięki histerezie 0,5°C, nie odczuwamy zmian temperatury. Montaż mat grzewczych w podłodze eliminuje problem instalowania grzejników, które mogą nie wpisywać się w koncepcje aranżacji nowoczesnych wnętrz.

Ponadto maty grzewcze to rozwiązanie wygodne – przy pomocy termostatu jesteśmy w stanie ustawić często nie tylko temperaturę w pomieszczeniu, ale także sterować nią na odległość dzięki połączeniu z internetem i aplikacjom na urządzenia mobilne. Możliwość programowania i kontroli temperatury sprawia, że nasze rachunki za prąd będą znacznie niższe niż w przypadku stosowania tradycyjnych grzejników. Dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z własnej energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne.