Wszyscy przy remoncie lub budowie nowego domu, chcemy aby również nasz ogród był piękną i okazałą wizytówką naszej posiadłości. Każdy bowiem chce mieszkać w najpiękniejszym miejscu na ziemi. Dodatkowo, jeżeli nasz ogród będzie rewelacyjnie wyglądał, nasz komfort życia podwyższy się wielokrotnie.

Ponadto, spędzanie czasu w tak pięknym ogrodzie to sama przyjemność. Jest to dobre zarówno dla dorosłych i dla dzieci. W ogrodzie zazwyczaj przyjmuje się gości przy wielu różnych okazjach. Nie można jednak zapomnieć o pielęgnacji ogrodu. Szczególnie gdy jest on wielki. Odpowiednia pielęgnacja, nawożenie, podlewanie czy przycinanie roślinek wydłuży żywotność naszego ogrodu marzeń.

Krok po kroku- jak założyć piękny ogród?

Najpierw należy być w posiadaniu dostatecznie dużego terenu, aby móc założyć piękny, pokaźny ogród. Następnie trzeba zgłosić się do jednej z firm, która zajmuje się zakładaniem ogrodów (my polecamy profesjonalistów z www.architekt-ogrodu.pl/zakladanie-i-pielegnacja-ogrodow/). Fachowcy pracujący w owej firmie zaprojektują nam, jak może wyglądać nasz przyszły ogród.

Architekt odpowiedzialny za projektowanie ogrodów weźmie pod uwagę wszystkie nasze zachcianki oraz zastrzeżenia co do wyglądu i funkcjonalności ogrodu. Gdy projekt będzie w realizacji, zawsze można zgłaszać ewentualne poprawki do architekta. W momencie, gdy obie strony zgadzają się na ustalone przez siebie warunki, należy rozpocząć prace przygotowawcze.

Gleba, trawnik – jak przygotować pod ogród?

zakładanie ogrodów

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby, nawiezienie jej oraz odpowiednie ukwaszenie. Zakładając sam trawnik, szczególnie ważne jest to, aby gleba była najpierw idealnie przygotowana do zasiania trawy.

Trawnik jest ogromną częścią ogrodu, więc na nim należy się skupić dość mocno. Oczyszczenie gleby ze wszystkich kamieni, chwastów czy zwykłych śmieci jest pierwszym krokiem do przygotowania ziemi do posiania trawnika.

Zależy oczywiście, jaki rodzaj trawnika wybierzemy. Jeżeli będzie to trawnik gotowy, czyli ‘’trawnik z rolki’’, nie będziemy mieli przy tym wiele pracy. Jeżeli natomiast siejemy trawnik, należy skupić się na doborze odpowiednich nasionek, nawiezieniu i ukwaszeniu gleby. Ważne jest również podlewanie trawnika i koszenie.

Drzewa, rośliny – jakie wybrać do ogrodu?

To, jakie wybierzemy drzewa, krzewy i rośliny, które znajdować się będą w naszym ogrodzie, zależy wyłącznie od naszych upodobań. Muszą to być jednak rośliny powszechnie dostępne i przyzwyczajone do naszego klimatu. O rośliny trzeba będzie dbać w szczególny sposób. Jeżeli nasz ogród będzie posiadał bardzo różnorodne kwiaty czy krzewy, można zatrudnić ogrodnika, który ma zamiłowanie do ogrodów i roślin.

Kamienie i ewentualne ozdoby

Jeżeli mamy przysłowiowego bzika na punkcie naszego ogrodu, na pewno zdecydujemy się na różne ozdoby. Pomniki, mniejsze lub większe fontanny, kamienie, skalniaki – to wszystko urozmaici pięknie nasz ogród. Należy jednak wybrać wszystkie ulubione elementy w dobrym guście. Nasz ogród bowiem powinien wyglądać przejmująco przede wszystkim dla nas samych.