Oświetlenie to bardzo ważny element każdego budynku, obiektu lub też wszelkiego rodzaju przestrzeni użytkowej. W niektórych miejscach oprócz tego, że oświetlenie musi być obecne, to musi ono spełniać również pewne normy i wymagania.

Jednym z takich miejsc są z pewnością różnego rodzaju obiekty sportowe, które muszą być odpowiednio oświetlone, aby zarówno sportowcy jak i widzowie danego wydarzenia sportowego mogli czuć się komfortowo i bezpiecznie. Oświetlenie boiska piłkarskiego lub innego obiektu sportowego to często dość trudne zadanie, które wymaga sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Warto więc wiedzieć, dlaczego odpowiednie oświetlenie jest tak ważne na obiekcie sportowym, jakie źródła światła wykorzystuje się na tego typu obiektach, w jakich miejscach są one montowane i dlaczego projektowanie oświetlenia na obiekcie sportowym warto zlecić profesjonalistom?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie jest tak ważne na obiekcie sportowym?

W celu zapewnienia odpowiednich warunków do realizowania różnego rodzaju aktywności fizycznej niezbędne jest odpowiednie oświetlenie obiektów sportowych. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie dobrej widoczności, bezpieczeństwa, komfortu w trakcie rozgrywki, a ponadto oświetlenie to wpływa pozytywnie na estetykę danego obiektu sportowego i panującą na nim atmosferę. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala także zminimalizować zmęczenie i pobudzić koncentrację, co szczególnie w przypadku aktywności fizycznej jest bardzo ważną kwestią. Obiekty sportowe nie mogłyby spełniać prawidłowo swojej funkcji, gdyby nie zadbano o to, aby panowały na nich odpowiednie warunki oświetleniowe. Jest to również bardzo ważna kwestia pod względem prawnym, ponieważ istnieją szczegółowe przepisy regulujące to, jakie oświetlenie może i jakie musi być zastosowane na obiektach sportowych. Ustandaryzowane tej kwestii pozwoliło wypracować idealne rozwiązania, które znakomicie sprawdzają się na tego typu obiektach i sprawiają, że na każdy z nich panują idealne warunki oświetleniowe, sprzyjające uprawianiu sportu i oglądaniu różnego rodzaju rozgrywek i zawodów. 

Jakie oświetlenie wykorzystuje się na obiektach sportowych?

Oświetlenie obiektów sportowych to zazwyczaj dość trudne zadanie, które wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Obiekty tego typu są zazwyczaj bardzo duże, przez co wymagania odnośnie oświetlenia również są spore. Lampy stosowane w takich miejscach muszą charakteryzować się odpowiednią barwą światła oraz mieć wystarczająco dużą moc, aby być w stanie oświetlić cały teren obiektu sportowego. Dawniej w tym celu najczęściej wykorzystywano tradycyjne lampy metalohalogenkowe, jednak obecnie coraz częściej wypierane one są przez oświetlenie LED, które w wielu przypadkach jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Oświetlenie tego typu pozwala uzyskać równomierne światło o dowolnej barwie, a przy tym jest energooszczędne, co jest bardzo ważną kwestią w przypadku obiektów sportowych, gdzie oświetlenie może zużywać ogromne ilości energii.

Jak rozmieszczane jest oświetlenie na obiektach sportowych?

Z racji tego, że obiekty sportowe mając zazwyczaj bardzo dużą powierzchnię, zaprojektowanie ich oświetlenia często jest dość skomplikowanym i trudnym procesem. Jedną z ważniejszych kwestii, jaka ma wpływ na finalny efekt działania oświetlenia, jest rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła. W przypadku obiektów sportowych można wyróżnić oświetlenie zewnętrzne, którego rolą jest wyróżnienie danego obiektu i nadane mu pięknego wyglądu. Bardzo ważne jest także oświetlenie wewnętrzne tych części obiektu sportowego z których korzystają widzowie danego wydarzenia sportowego oraz obsługa. Jednak z pewnością najważniejszym oświetleniem jest to, które odpowiada za zapewnienie odpowiednich warunków na boisku lub innej powierzchni przeznaczonej do realizacji zawodów sportowych, lub różnego rodzaju rozgrywek. Źródła światła odpowiedzialne za oświetlenie tych części obiektu sportowego, muszą być umieszczone w takich miejscach, aby w sposób dokładny i równomierny oświetlały całą powierzchnię boiska. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się dużą ilość lamp, które rozmieszczone są dookoła boiska w celu jak najlepszego oświetlenia całej jego powierzchni i pozbycia się cieni.

boisko piłkarskie

Dlaczego projektowanie oświetlenia obiektu sportowego warto zlecić profesjonalistom?

Oświetlenia obiektu sportowego to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia w tym temacie.  Z tego względu projektowanie oświetlenia na obiekcie sportowym powinno zawsze zlecać się profesjonalnej firmie, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług. Dzięki temu można mieć pewność, że oświetlenie to będzie odpowiednio dobrane i zgodne z wszelkimi normami i przepisami prawnymi.