Kostka brukowa należy do jednego z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na posesjach Polaków. Zapytaliśmy Andrzeja Zawiszę z firmy Libet, jaka jest charakterystyka tego produktu: „Tarasy wykonane z kostki brukowej można spotkać coraz częściej na posesjach domów, restauracji, szkół lub wielu innych gmachów. Kostka brukowa jest bowiem bardzo popularna i świetnie nadaje się jako podłoże zarówno na zewnątrz, jak i przy domu, gdzie może być częściowo osłonięta. Kostka brukowa ponadto, może mieć wiele różnych kolorów i kształtów, dzięki czemu możemy dowolnie układać kostki we wzory. Tarasy wykonywane z kostki brukowej są od wielu lat bardzo popularne i praktyczne. Kostka brukowa bowiem jest materiałem bardzo trwałym i twardym, dzięki czemu nie zniszczy się tak szybko.” -więcej informacji znajdziecie na stronie producenta, pod adresem: www.libet.pl/przeznaczenie/tarasy.

Kiedy się na nie zdecydować?

Kiedy chcemy upiększyć swój ogród i dom, możemy zdecydować się na taras, który będzie nie tylko oryginalną ozdobą, ale taż praktyczną. Kostka brukowa może także stanowić ścieżkę między naszym domem a bramą. Taras jest miejscem, gdzie chętnie wypoczywamy, jemy posiłki, zwłaszcza w cieplejsze dni. Warto więc zadbać o jego odpowiedni wygląd i o nasz komfort.

Kiedy chcemy upiększyć swój ogród i dom, możemy zdecydować się na taras, który będzie nie tylko oryginalną ozdobą, ale taż praktyczną. Kostka brukowa może także stanowić ścieżkę między naszym domem a bramą.

Jeżeli tylko mamy wystarczająco dużo miejsca wokół naszego domu, możemy zacząć przygotowania do budowy tarasu. Musimy jedynie dopasować odpowiednie kolory kostki brukowej, odpowiednie kształty i ewentualnie wybrać wzór.

Gdzie zrobić zakupy i jak wybrać produkty?

Najlepiej wybrać się do sklepu budowlanego, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Powinniśmy odpowiednio przygotować listę zakupów. Najlepiej będzie, jeżeli skontaktujemy się z fachowcem. Osoba, która posiada odpowiednio dużą wiedzę, będzie umiała nam pomóc wybrać odpowiedni typ kostki brukowej, kolor oraz ilość, jaka będzie nam potrzebna. Żeby wybrać odpowiednie kształty oraz ilość kostki brukowej, konieczne będzie zrobienie pomiarów naszego przyszłego tarasu.  Będzie nam wtedy łatwiej dopasować wszystkie elementy.

Jak zająć się układaniem kostki brukowej?

Przede wszystkim należy całkowicie wyrównać teren, na którym owa kostka zostanie położona. Najlepiej jest wylać beton i wyrównać jego powierzchnię, tak aby było możliwe zamocowanie kostek równo, tuż obok siebie. Ów teren bowiem nie może być narażony na zbyt częste nasiąkanie wodą.

kostka brukowa

Układanie kostki brukowej najlepiej jest zlecić fachowcom. Posiadają oni doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac budowlanych, więc zrobią to szybko i bardzo dokładnie. Trzeba tylko zadbać o to, by podłoże nie było krzywe. Przygotowanie odpowiedniego podłoża pod kostkę brukową jest dość czasochłonne i kosztowne, jednak warto zadbać o wszystkie detale.

Jakie są specjalne zalecenia od fachowców?

Najważniejsze jest dokonanie pomiarów. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ od tego zależy czy pomieścimy wszystkie kostki i czy uda nam się je odpowiednio pociąć w razie potrzeby. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod kostkę brukową. Nie może być to teren spróchniały lub podmokły. Trzeba także jak najdokładniej zająć się wyrównywaniem terenu. Nasz taras nie może być krzywy czy lekko pochyły.