Drewniana podłoga to jeden z bardziej klasycznych i eleganckich elementów, na jaki można zdecydować się podczas remontu lub budowy domu. Jej ponadczasowy styl i charakter pozwalają na dopasowanie wnętrza do własnych preferencji i panujących trendów bez konieczności wymiany podłóg. Drewniane parkiety potrafią przetrwać pokolenia, ale by tak się stało, należy zadbać o nie z odpowiednią troską. Jak konserwować podłogi drewniane, by cieszyły oczy i stopy wielu pokoleń?

Zapomnij o wodzie

Drewniane podłogi wymagają przede wszystkim cierpliwości i regularnej pielęgnacji, a także okresowej konserwacji, w przeciwnym wypadku szybko przestaną być w swojej najlepszej formie. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że drewniana podłoga nie lubi wody. Decydując się na drewniane deski należy więc zastanowić się czy pomieszczenie jest narażone na nieustanne działanie wilgoci (tu dobry przykład stanowią łazienki) i jeśli tak jest, lepiej zrezygnować z pomysłu wyłożenia ich drewnem. Podłogi tego typu wyglądają za to doskonale w salonach i sypialniach, gdzie drewno dodaje wrażenia komfortu i przytulnej atmosfery. Jednak i tu należy uważać na wilgoć, na przykład podczas mycia. Montując drewniane podłogi należy więc zapomnieć o myciu podłogi mopem, który wchłania i oddaje znaczne ilości wody. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie delikatnie wilgotna szmatka do przecierania desek z kurzu i bardzo regularne odkurzanie. Oczywiście mopa nie trzeba odstawiać w kąt na wieczne zapomnienie – o ile nie będzie on ociekał wodą, a po przetarciu podłogi nie zostaną po nim mokre ślady, w dalszym ciągu możesz wykorzystywać go podczas sprzątania pokoju z drewnianą podłogą.

Pamiętaj o regularnym odkurzaniu

Drewniana podłoga, niezależnie od wykończenia (deski lakierowane bądź olejowane), nie przepada też za kontaktem z szorstkimi drobinkami piasku i soli oraz drapiącymi pazurkami zwierząt. Szorstki piasek działa na drewnianą podłogę jak papier ścierny, zarysowując wierzchnią warstwę wykończenia podłogi. Luźno zalegające zanieczyszczenia (jak choćby wniesione na butach błoto czy sól drogową) należy na bieżąco zmiatać lub odkurzać – miotła lub szczotka odkurzacza muszą być jednak bezwzględnie wyposażone w miękkie włosie. Warto też przy wejściu do mieszkania umieścić miękkie wycieraczki, które dokładniej zbierają ziarenka piasku i w miarę możliwości nie poruszać się po podłodze w butach, które mają kontakt ze światem zewnętrznym. Podłogę drewnianą należy też od czasu do czasu przecierać delikatnie wilgotną szmatką lub mopem (jeśli zostawia za sobą ślady, które muszą wyschnąć, oznacza to iż jest on za mokry – w takim wypadku koniecznie przetrzyj podłogę na sucho).

Środki specjalistyczne

Podłogom lakierowanym nie służą klasyczne preparaty do mycia podłóg, w tym uniwersalne płyny czyszczące. Stawiając na podłogi z drewna warto zaopatrzyć się w środki przeznaczone do ich czyszczenia i stosować je zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. O podłogę drewnianą należy troszczyć się naprawdę często – jej odkurzanie lub zamiatanie powinno odbywać się praktycznie codziennie, by ograniczyć ilość nawet najdrobniejszych zadrapań. Dodatkowo, co najmniej raz w miesiącu podłoga drewniana wymaga pastowania. Specjalne środki przeznaczone do tego celu pomagają wzmocnić powłokę lakieru, nabłyszczyć drewno oraz pogłębić kolor podłogi. Czynność tą najlepiej wykonać podczas najmniejszej aktywności domowników, gdyż podłoga po pastowaniu zostaje przez pewien okres czasu bardzo śliska. Ostatnim, jednak nie mniej ważnym krokiem są okresowe renowacje podłogi, a więc jej cyklinowanie (polecamy portal Dobry Cykliniarz) i lakierowanie. Te wystarczy wykonywać raz na 5-10 lat, gdyż ich zadaniem jest odnowienie lekko podstarzałych desek i niwelowanie powstałych przez lata zadrapań, by odzyskać gładką i świeżo wyglądającą powierzchnię, która będzie cieszyć przez kolejne kilka lat. Podłoga drewniana to doskonała decyzja dla osób cierpliwych, które chcą i potrafią zadbać o wygląd podłogi z największą troską.