Szklane drzwi to efektowny i nowoczesny sposób na dodanie wnętrzu ciekawego charakteru i optyczne powiększenie wnętrza.

Przeszklenia bez wątpienia pełnią funkcję estetyczną, która jednak, aby była spełniona wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest ona niezwykle istotna w sytuacji, gdy wypełnione są one matowym szkłem. Dobór odpowiednich środków jest niezwykle istotny, gdyż zastosowanie zwykłych środków, które są powszechnie dostępne może powodować powstanie smug lub rozsmarowywanie zabrudzeń, zamiast ich rzeczywiście czyścić.

Czym czyścić drzwi?

Szklane drzwi są bardzo podatne na kurz, smugi i odciski palców. Ich efektywne mycie pozwalające na usunięcie wspomnianych już codziennych zabrudzeń zaczyna się od przyjęcia odpowiedniej kolejności prac. Jeśli mamy do czynienia z drewnianymi drzwiami, z przeszklonymi elementami – czyszczenie należy rozpocząć od obudowy. W przeciwnym razie zabrudzenia mogą pobrudzić szybę.

Drewniane elementy należy myć wilgotną, nigdy mokrą ściereczką. W sytuacji zbyt dużej wilgoci, materiał może ją pochłonąć, co wpłynie na odkształcenia powierzchni. Ważnym aspektem jest także zwrócenie uwagi na rodzaj zastosowanych przeszkleń. Drzwi z matowym szkłem przez chropowatość szyby wymagają innej pielęgnacji niż lustra czy okna. Nabłyszczanie nie jest im potrzebne, dlatego zamiast używać płynu do mycia szyb warto sięgnąć po roztwór wody z octem lub z płynem do mycia naczyń.

Środek należy nanieść na małą gąbkę lub miękką ściereczkę (najlepiej wykonaną z mikrofibry. Szybę należy myć okrężnymi ruchami. Nadmiar wilgoci należy usunąć miękką, suchą ściereczką. W przeciwnym razie mogą powstać zacieki, które będą trudne do usunięcia. Należy także pamiętać o tym, by nie szorować zbyt mocno powierzchni, gdyż można w ten sposób zetrzeć matowe szkło.

Zdecydowanie łatwiej jest myć drzwi, które posiadają przeźroczystą szybę. Do ich pielęgnacji wystarczy zastosować środki takie same jak do mycia okien. Przydatne będą zatem: płyn do mycia szyb, wacik nasączony spirytusem służący do usuwania smug, lub woda z octem.

Bez względu na rodzaj przeszklenia konieczne jest aplikowanie środków na ściereczkę lub gąbkę, nigdy bezpośrednio na szybę. W przeciwnym razie nadmiar wody i środków do pielęgnacji może zniszczyć obudowę drzwi i drewniane elementy.

Jak zabezpieczyć szklane elementy?

Szklane elementy w drzwiach można poddać impregnacji, po to, aby zabezpieczyć je oraz aby w przyszłości ich mycie było prostsze i szybsze. Szklana powierzchnia niestety nie jest idealnie gładka. Znajdują się na niej niewidoczne gołym okiem zgłębienia przez które ułatwia się osadzanie na drzwiach kurzu, osadu i innych zanieczyszczeń.

Dobrze jest kiedy przeszklenia posiadają fabrycznie naniesioną powłokę hydrofobową. Jeśli jej nie ma możliwe jest skorzystanie z dostępnych na rynku specjalnych preparatów do impregnacji szkła.

Przed zastosowaniem specjalistycznych środków należy oczyścić i wysuszyć powierzchnię szyby. Kolejnym krokiem jest naniesienie jednolitej warstwy preparatu na całą szklaną powierzchnię i wypolerowanie jej po upływie kilku minut. Pomoże to w przyszłości myć szybę i zapewni jej ochronę. Proces ten należy jednak powtarzać co kilka miesięcy.

drzwi szklane

Usuwanie trudnych zabrudzeń

Zdarza się, że szkoło zostanie zabrudzone lakierem, farbą lub innymi środkami, które powodują trwałe i trudne do usunięcia zabrudzenia. Istnieje jednak kilka sposobów, które ułatwią usunięcie niechcianych i wyjątkowo nieestetycznych zabrudzeń.

Pierwszą metodą jest przetarcie szyby wacikiem nasączonym rozpuszczalnikiem lub zmywaczem do paznokci. Jest to skuteczny sposób na usunięcie świeżych zabrudzeń z szyby. Po usunięciu zabrudzenia należy umyć szybę w sposób zgodny z przedstawionymi wcześniej wskazówkami.

Drugim sposobem jest zastosowanie wody amoniakalnej. Jest to metoda skuteczna w sytuacji, gdy zabrudzenie powstało wskutek farby olejnej. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić preparatem drewnianych elementów.

Trzeci sposób dotyczy powszechnie dostępnego w domu środka jakim jest mydło. Plamę należy namoczyć przy pomocy wody z mydłem. Jest to rozwiązanie skuteczne w przypadku wystąpienia niewielkich i dosyć świeżych zabrudzeń. Po zmięknięciu zabrudzenia należy je delikatnie zeskrobać przy pomocy drewnianego lub plastikowego patyczka. Należy to jednak zrobić w delikatny sposób, aby nie zarysować powierzchni szyby.

Posiadając szklane drzwi we Wrocławiu można się cieszyć ich efektywnością i modnym wyglądem. Konieczne jest jednak włożenie w ich pielęgnację należytej staranności, w przeciwnym razie zamiast wymarzonego efektu można się po prostu zawieść.