Obecnie coraz więcej osób decyduję się na umieszczenie garażu w bryle swojego domu jednak wciąż istnieje popyt na garaże wolnostojące na przykład murowane lub blaszane. Niezależnie od tego jaki rodzaj wybierzemy garaż musi spełniać swoje podstawowe funkcje – musi być trwały, odporny na działanie czynników zewnętrznych oraz musi chronić przed kradzieżą, uszkodzeniem czy zniszczeniem produkty, pojazdy oraz wszelkiej rzeczy jakie są w nim przetrzymywane. W zależności od wielu parametrów konieczne jest wybranie właściwego rodzaju w garażu oraz jego postaci. W zależności od tego w jakim czasie planujemy wybudować garaż i jaką kwotę chcemy na niego przeznaczyć możemy zdecydować się na najpopularniejsze garaże blaszane lub wybrać wersję murowaną.

Garaż murowany

Przewagą garażu murowanego nad garażem blaszanym jest przede wszystkim fakt, że jest to obiekt zdecydowanie bardziej trwały i mniej narażony na wszelkiego rodzaju włamania. Może on zostać dowolnie zaprojektowany, może posiadać dach płaski, dwuspadowy, kopertowy  – swobodnie możemy dobrać jego konstrukcję tak aby maksymalnie odpowiadała architekturze naszego domu. Niestety wybudowanie garażu murowanego jest wyjątkowo drogie i może wiązać się z koniecznością zapłacenia nawet 30 – 50 tysięcy złotych w zależności od wykorzystania bramy, pokrycia dachu czy wewnętrznego wykończenia. Garaż murowany przeważnie stawia się na ławach fundamentowych, które są umieszczone poniżej strefy przemarzania, co wymaga skorzystania z pomocy specjalistów i wykonania fachowego przygotowania terenu. Ze względu na to, że garaż ten nie wymaga ogrzewania do jego wybudowania nie ma konieczności stosowania materiałów o wysokich parametrach cieplnych. Przeważnie stosuje się do jego budowy bloczki betonowe, silikatowe czy pustaki ceramiczne.

Garaże blaszane

Garaże blaszane są często stawiane, a obecnie producenci oferują wyjątkowo estetyczne i eleganckie wykończenia, które oprócz wygląd gwarantują również odporność na negatywne czynniki zewnętrzne. Garaż blaszany jest najtańszym rozwiązaniem w momencie gdy planujemy wybudować taki obiekt. Najczęściej wykorzystuje się do jego budowy trapezowa blachę ocynkowaną, powleczona poliestrem, malowana farbą akrylową lub sposobem proszkowym. Ogromną zaletą skorzystania z blaszanych garaży jest to, że mogą one zostać postawiony w bardzo krótkim czasie. Co więcej, mogę one zostać również przeniesione w inne miejsce w momencie gdy zajdzie taka konieczność. Koszty garaży blaszanych są zdecydowanie niższe w porównaniu z murowanymi odpowiednikami. Za postawienie dobrej jakości garażu blaszanego zapłacimy około 3000 zł. Warto zrezygnować z najtańszych propozycji na rynku gdyż mogą one świadczyć o tym, że garaż zostanie wykonany z niskiej jakości blachy, bądź będzie posiadać wadliwą konstrukcją. Garaże blaszane mogą zostać również ocieplone i otynkowany jednak wówczas koszty mogą wzrosnąć do około 7000 zł. Zdecydowanie się na budowę garażu blaszanego może być dobrym pomysłem gdy nie chcemy wydawać sporej ilości pieniędzy lub gdy decydujemy się na to rozwiązanie uznając je za tymczasowe. Warto jednak pamiętać, że obecnie oferowane garaże blaszane są zdecydowanie ładniejsza od garaży jakie były stawione w ciągu kilkunastu ubiegłych lat. Obecnie ten rodzaj garaży może być wyjątkowo estetyczny, elegancki i stanowić nawet ozdobę przydomowego podjazdu.

Niezależnie od tego czy wybraliśmy garaż blaszany czy murowany warto wziąć pod uwagę wszelkie możliwe opcje, prześledzić koszty finansowe jakie są związane z ich zastosowaniem i ostatecznie zdecydować się na wersję, która najbardziej będzie odpowiadała.