Elewacja domu to dla wielu osób jedynie sposób na podkreślenie wizualnej strony budynku. Należy pamiętać jednak, że oprócz funkcji reprezentatywnej, elewacja domu chroni ściany przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Warto zadbać o to, aby elewacja była dobrze wykonana, w zgodzie z najnowszymi trendami.

Elewacje domu można podzielić na klasyczne, które spotykamy niemal w każdym domku jednorodzinnym, oraz te bardziej nowoczesne. Trendy budowlane nie zmieniają się drastycznie w każdym sezonie, więc możemy być pewni, że elewacja, mimo upływu lat, będzie się dobrze prezentować. Jakie elewacje domu są najczęściej wybierane w 2020 roku? 

Jakie funkcje pełni elewacja domu? 

Wbrew pozorom elewacja to nie tylko wizualne wykończenie domu, stanowiące jego wizytówkę. Elewacja to przede wszystkim sposób na ochronę ścian budynku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jakimi są zmieniające się w ciągu roku warunki atmosferyczne. Dodatkowa warstwa chroni ściany przed promieniowaniem słonecznym, a także niskimi temperaturami zimą. Warto również pamiętać, że dobrze wykonana elewacja nie przepuści wilgoci z zewnątrz do ścian nośnych budynku. Dlatego tak ważne jest wykonanie dodatkowego zabezpieczenia. Na jaką elewację domu się zdecydować? 

Najpopularniejsze motywy elewacji domu – na co zwrócić uwagę? 

Jeszcze do niedawana zrobienie elewacji domu opierało się jedynie na wyborze odpowiedniego koloru, który będzie pasował do koloru okien, drzwi, dachu, czy nawet sąsiedztwa. Aktualnie właściciele jeszcze na etapie budowy domu, nierzadko przy współpracy z projektantem, podejmują decyzję o wykonaniu nowoczesnej, zaskakującej w swojej formie elewacji. Takie rozwiązania wyróżniają dom na tle całego sąsiedztwa, a jednocześnie podkreślają indywidualny styl domowników. 

ocieplanie elewacji

Szukasz firmy, która wykona elewację we Wrocławiu? Warto zapoznać się z ofertą firmy budowlanej Stylbud, oferującej ciekawe projekty wykończeń budynków, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych.

W czasopismach poświęconych budowaniu domów jednorodzinnych od pewnego czasu można zauważyć jeden trend, który nie zmienia się już od wielu sezonów. Znaczna większość projektów wykorzystuje do wykończeń drewno. Nic w tym dziwnego – konstrukcje elewacji z drewna są niezwykle nowoczesne, a zarazem praktyczne. Z pewnością świetnie będą uzupełniały wykończenie wnętrza. 

Z drugiej jednak strony nadal popularne jest wykonanie elewacji w jednym kolorze. Istotne jest jednak, aby wybrać taki, który nie tylko będzie wyróżniał się na tle innych, ale jednocześnie będzie ponadczasowy. Stąd też wiele osób rezygnuje z typowych odcieni żółci czy pomarańczy. 

Jaki kolor, fakturę czy wykończenie wybrać na elewację domu? 

W ostatnich miesiącach niezwykle popularne stały się elewacje uzupełniane dekoracyjnym kamieniem. Z pewnością jest to związane z modą powrotu do natury i korzystania z naturalnych surowców. Kamień dekoracyjny pięknie prezentuje się na elewacji domu i jest materiałem, który zadowoli nawet najbardziej wymagających domowników. Dodatkowo kamień jest niezwykle odporny na czynniki atmosferyczne i nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, jak na przykład drewno. 

W trendach na 2020 rok nadal można znaleźć drewniane elementy jako sposób na wykończenie elewacji domu. Najczęściej materiał w jasnym, żywym odcieniu jest łączony z bielą. Drewnem pokrywane są całe ściany, najczęściej od frontu budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można pokreślić oryginalność domu.

Elewacja domu – na co stawiają projektanci? 

W nowych projektach można znaleźć rozwiązania takie jak połączenie ascetycznej bieli z drewnianymi elementami, które świetnie pasują do drewnianych okien i kamienia dekoracyjnego. Co ciekawe – takie projekty można oglądać nie tylko na domkach jednorodzinnych, ale również w przestrzeni miejskiej – na galeriach handlowych czy biurowcach. 

Wybierając elewacje domu warto postawić na oryginalne, ale jednocześnie ponadczasowe rozwiązania, które będą modne nawet za kilka lat. Klasyczny kolor nadal będzie dobrym rozwiązaniem, ale z racji tego, że elewację wykonuje się raz na kilkanaście lat, warto postawić na coś zupełnie innego. Może właśnie drewno albo kamień dekoracyjny będą idealnym sposobem na wyróżnienie domu?