Czy można przedłużyć trwanie słonecznego lata, za którym tęsknimy przez cały rok? Okazuje się, że tak – wspaniałym sposobem na przedłużenie lata jest ogród zimowy.

Ogród zimowy – miejsce wypoczynku o każdej porze roku

Jest on powiększeniem  domowej przestrzeni o cudowne miejsce wypełnione naturalnym światłem i zielenią. Może być całkowicie lub częściowo oszklony. Jego główną funkcją jest wypoczynek, ale to od nas zależy, czy chcemy tam urządzić pokój relaksacyjny, bawialnię, a może jadalnię. Dla zagorzałych czytelników jest to wymarzone miejsce, w którym bez reszty mogą się zatracić w czytanej powieści, ogrzewani promieniami słońca nawet w środku bardzo mroźnej zimy. Jeszcze tylko muzyka relaksacyjna i można się w takiej oranżerii poczuć jak w raju.

Co o budowie ogrodu zimowego wiedzieć trzeba?

Jest to przedsięwzięcie nie tak bardzo tanie, ale leniwe popołudnia i wieczory w tak urokliwym miejscu są warte zainwestowanych pieniędzy. Aby wymarzony projekt przyniósł oczekiwany sukces, należy przeanalizować  sprawy dotyczące jego miejsca i konstrukcji. Miejsce położenia ogrodu jest bardzo ważne, ponieważ chodzi o wykorzystanie światła słonecznego, dlatego najlepsze byłyby strony wschodnia i zachodnia, bo są najbardziej umiarkowane w ilości słońca. Ponadto oranżeria byłaby wykorzystywana zarówno rano, jak i popołudniu, gdyż  w tym czasie słońce gościłoby w oranżerii. Od strony północnej mamy natomiast więcej chłodu i niedobór światła – chociaż rozwiązaniem mógłby być przeszklony dach. Strona południowa domu pozwala za to na uprawę egzotycznych kwiatów i roślin.ogród zimowy

Do budowy zimowych ogrodów najbardziej nadają się: drewno, tworzywa sztuczne i aluminium. Należy zadbać o właściwy projekt konstrukcji, tak, aby silne wiatry czy ciężar leżącego śniegu nie były przyczyną jej zniszczenia – chodzi tu o odpowiedni kąt pochylenia dachu. Ważny jest rodzaj użytych materiałów, na przykład egzamin zdaje tzw. szkło zespolone, które w przypadku rozbicia utrzymuje się w ramie, nie stwarza zagrożenia okaleczeń ostrymi, rozpryskującymi się kawałkami. Pod uwagę bierzemy również ochronę przed przenikaniem wody, właściwą wymianę powietrza i ogrzewanie. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawa dokumentacji, wszelkich niezbędnych formalności i pozwoleń, bez których ogród zimowy nie mógłby zaistnieć.

Dobudowany do domu ogród zimowy może być pomieszczeniem nieogrzewanym, najlepiej, gdy jest wtedy odizolowany od reszty domowych pomieszczeń. Natomiast w przypadku ogrodu ogrzewanego istotny jest jego wpływ na bilans energetyczny budynku. Niedobór ciepła jest równoważony przez ciepło uzyskane z energii słonecznej.

Jakie funkcje może pełnić ogród zimowy?

Urządzenie ogrodu zimowego powinno być dostosowane do naszych potrzeb – to od użytkowników zależy, do czego przeznaczą dodatkowe miejsce w domu lub poza nim. Najczęściej wykorzystywany jest  jako miejsce wypoczynku w otoczeniu roślin i zaglądającej przez okna przyrody. Można go przekształcić  w wiecznie zieloną oranżerię, która nie tak bardzo pozwoli nam odpocząć, gdyż uprawa roślin jest wymagająca. Dobrze sprawdzi się w roli przeszklonego salonu, jadalni, a nawet gabinetu do pracy.

Szukasz pomocy przy aranżacji swojego ogrodu? Skontaktuj się ze specjalistami z Verano – Architekt Ogrodu.