Okna termoizolacyjne to rodzaj okna energooszczędnego, który jest coraz chętniej wybierany ze względu na korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Jakie są te zalety? Jak zbudowane jest okno termoizolacyjne?

Najważniejsze cechy okna termoizolacyjnego

Okno termoizolacyjne doskonale wpisuje się w restrykcyjne normy dotyczące stolarki okiennej w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Współczynnik przenikania ciepła określa się mianem Uw, przy czym im jest on niższy, tym lepiej. Obecnie standardowa wielkość parametru Uw mieści się w granicach 1,2-1,4, w przypadku okien dwuszybowych. W przypadku okien trzyszybowych współczynnik ten może spadać nawet poniżej 1, dzięki czemu idealnie nadają się one do tzw. domów pasywnych.

Czy możemy zapomnieć o żmudnym myciu okien? Istnieją na rynku modele okien termoizolacyjnych, określanych jako “samoczyszczące”. Czy to możliwe? Okna samoczyszczące doskonale radzą sobie z zabrudzeniami pochodzenia organicznego, a wszystko dzieje się w dwóch etapach. W pierwszym etapie zanieczyszczenia ulegają rozkładowi w wyniku kontaktu z promieniowaniem UV. Jest to zjawisko tzw. fotokatalizy. Z kolei w drugim etapie główną rolę gra dla równowagi deszcz. Zanieczyszczenia, które uległy rozkładowi pod wpływem działania promieni słonecznych, są usuwane wraz z padającym na szybę deszczem. Kolejny plus jest taki, że w wyniku takiego mycia na szybie nie pozostają zacieki.

Okna termoizolacyjne są warte uwagi ze względu na ogromną oszczędność, jaką generujemy dzięki nim w ciągu dalszego użytkowania mieszkania. Dzięki mniejszym stratom ciepła wydajemy znacznie mniej na ogrzewanie, za co podziękuje nam nasz portfel i środowisko. Zmniejszona ilość opału przy zachowaniu optymalnego poziomu ciepła to znacznie zmniejszone obciążenie dla natury.

Budowa okna termoizolacyjnego

Przyjrzymy się budowie okna termoizolacyjnego na przykładzie szyby dwuwarstwowej. Pomiędzy szybami stosuje się wypełnienie gazowe np. argonem lub kryptonem. Dzięki takiemu zabiegowi znacznie obniżają się straty cieplne, przy czym, aby uzyskać współczynnik przenikania cieplnego zgodny z wymaganymi obecnie parametrami, przestrzeń pomiędzy szybami musi być wypełniona gazem co najmniej w 85%.

Pod szybami, pomiędzy subramą zewnętrzną i wewnętrzną, znajduje się jedna z warstw termoizolacyjnych. Druga warstwa termoizolacyjna występuje poniżej, pomiędzy subościeżnicą zewnętrzną i wewnętrzną.

okna termoizolacyjne

Skorzystaj z ciepłego montażu okien termoizolacyjnych z firmą Atos i zadbaj o oszczędności na energii cieplnej!

Jaką rolę pełnią warstwy termoizolacyjne w ramach okiennych?

Na nic nie zdadzą się najbardziej nowoczesne szyby termoizolacyjne (nawet “samoczyszczące”), jeśli nadal będzie dochodziło do strat cieplnych poprzez nieszczelne ramy okienne. Do niedawna straty ciepła wynikały z powstawania tzw. mostków cieplnych. Przyczyną ich powstawania była właśnie m.in. niedoskonała izolacja cieplna, a także nieprawidłowa pod względem termicznym oprawa ram okiennych i ościeżnic.

Zapewne wszyscy znamy to uczucie, kiedy, kładziemy rękę na parapecie i czujemy wiejący z zewnątrz chłód, podczas gdy mogłoby się wydawać, że okno jest szczelne. Tymczasem okazuje się, że niekoniecznie. Przez mikroszczeliny, powstałe w wyniku nieprawidłowej konstrukcji, a także błędów wynikających z nieprawidłowego montażu okna, dochodzi do największych strat cieplnych. A to właśnie dowodzi, że doskonalić należy nie tylko właściwości samej szyby, lecz też i jej oprawy.

Poszukujesz najlepszych okien termoizolacyjnych. Firma Atos z Lublina to miejsce, w którym zaopatrzysz się w najlepszą stolarkę budowlaną. Oferujemy nie tylko najlepszej jakości okna, lecz też drzwi i bramy do garażu. Podejmujemy się pełnej usługi montażowej i świadczenia usług serwisowych. Pomożemy Ci też w doborze najlepszych parapetów, żaluzji i rolet. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na stronę atoslublin.pl.