Czystość powietrza odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście zdrowia ludzi, ale także kontekście produkcyjnym, ponieważ przy tworzeniu wielu różnego rodzaju produktów wymagany jest wysoki poziom czystości powietrza. Z tego względu filtracja powietrza jest obecnie tak istotna, szczególnie z tego względu, że wraz z rozwojem przemysłu niestety powietrze znacząco traci na jakości. Za oczyszczanie powietrza odpowiadają specjalne instalacje oraz filtry, które są najważniejszymi elementami tego typu systemów. To właśnie one odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń, przez co powietrze może zostać dokładnie oczyszczone z wszelkich szkodliwych związków i cząsteczek. Na rynku dostępnych jest sporo różnych filtrów, jednak z pewnością do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań należą filtry kieszeniowe. Z tego względu warto wiedzieć, czym charakteryzują się tego typu filtry, gdzie są one wykorzystywane, jak wygląda ich montaż oraz o czym należy pamiętać podczas tego procesu?

Czym są filtry kieszeniowe?

Filtry kieszeniowe są to wysokowydajne filtry, które mogą być wykorzystywane zarówno w roli filtrów wstępnych, ale równie często znajdują one zastosowanie w innych częściach instalacji wentylacyjnej. Swoją nazwę zawdzięczają budowie, która jest dość charakterystyczna i przypomina kieszenie. Tego typu konstrukcja w znaczący sposób zwiększa powierzchnię filtracyjną, co sprawia, że filtry te charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i trwałością. Na rynku dostępne są filtry kieszeniowe o różnej wydajności, zaczynając od filtrów zgrubnych aż po filtry dokładne, które wykorzystuje się w miejscach, gdzie jakość powietrza ma największe znacznie. W filtrach kieszeniowych medium filtracyjne wykonane jest najczęściej z włókien poliestrowych o różnej grubości lub różnej liczbie warstw, w zależności od klasy wydajności danego filtra. Materiał filtracyjny przymocowany jest do solidnej ramy, najczęściej wykonanej z tworzywa sztucznego lub ocynkowanej blachy, która zapobiega jego odkształcaniu się. Taka konstrukcja może być wykorzystywana w różnego rodzaju instalacjach wentylacyjnych, ponieważ jest bardzo uniwersalna i jednocześnie cechuje się wysoką wydajnością oraz dokładnością filtracji powietrza.

filtr kieszeniowy jak wygląda montaż

Gdzie wykorzystuje się filtry kieszeniowe?

Sporą zaletą filtrów kieszeniowych jest to, że mogą one być wykorzystywane praktycznie wszędzie, gdzie liczy się wysoka wydajność oczyszczania powietrza. Filtr ten można również stosować w różnych warunkach środowiskowych oraz atmosferycznych, co sprawia, że zastosowanie tego typu filtrów nie jest w żaden sposób ograniczone i mogą one być wykorzystywane do filtracji powietrza zarówno w halach produkcyjnych, fabrykach, warsztatach jak i w pomieszczeniach biurowych. Filtry kieszeniowe bardzo często wykorzystuje się w branży spożywczej, farmaceutycznej, elektronicznej, lakierniczej i wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka jakość powietrza oraz wydajny system wentylacji.

Jak wygląda montaż filtra kieszeniowego?

Montaż filtra kieszeniowego może się różnić w zależności od tego, w jakiej instalacji lub urządzeniu będzie on wykorzystywany. Z pewnością najważniejszą kwestią jest wybór filtra o odpowiedniej wielkości. Podczas samego montażu należy zwrócić uwagę na to, aby filtr idealnie pasował do danego miejsca, ponieważ wszelkiego rodzaju nieszczelności mogą mieć bardzo negatywny wpływ na jakość filtrowanego powietrza. Jeśli filtr jest zmontowany szczelnie, to możemy mieć pewność, że będzie on pracował skutecznie. Filtry kieszeniowe trzeba również regularnie kontrolować, ponieważ szczególnie w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, bardzo szybko mogą one ulec zabrudzeniu, co prowadzi do znacznego pogorszenia ich wydajności. Z tego względu kontrolowanie filtrów oraz ich wymiana jeśli stracą one swoje właściwości, jest tutaj kluczową sprawą w celu zapewnienia wysokiej jakości powietrza.