Wynajmowanie mieszkania jest częstym działaniem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Na rynku można znaleźć wiele ofert mieszkań różnej wielkości, w odmiennych cenach. Znalezienie oferty odpowiadającej konkretnym wymaganiom może stanowić nie lada wyzwanie. Jak wynająć mieszkanie aby być zadowolonym i usatysfakcjonowanym?

Stary, poczciwy Internet…

Rozpoczęcie poszukiwania najlepiej zacząć od stron internetowych. To właśnie tam możemy znaleźć największy wybór różnorodnych mieszkań do wynajęcia. Dobrym pomysłem będzie przeglądnięcie Social Mediów, na których bardzo często działają grupy tematyczne na łamach których udostępniane są oferty mieszkań do wynajęcia. Można również sięgnąć do bardziej tradycyjnych sposobów i poszukać  ofert w lokalnych gazetach. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z usług biura nieruchomości, które pomoże w poszukiwaniu odpowiedniego lokum. Biuro nieruchomości zajmie się przesegregowaniem dostępnych ofert i wybraniem tylko tych, które spełniają wymagania klientów. Biuro zagwarantuje także, że proces najmu będzie przebiegać bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Umowa najmu

Jeśli znajdziemy już mieszkanie spełniające nasze oczekiwania i zdecydujemy się na jego wynajęcie, nadejdzie moment podpisania umowy. Jest to bardzo ważny moment, dlatego każdy powinien dokładnie zapoznać się z postawionymi zasadami zawartymi w umowie. Dokument ten powinien posiadać wszystkie szczegóły dzięki czemu wynajmujący nie będzie miał żadnych wątpliwości podczas użytkowania mieszkania. Wynajmując mieszkanie należy przygotować się na zapłacenie kaucji, która jest zazwyczaj wysokości miesięcznego czynszu. Niekiedy kaucja może być większa i stanowić wartość 2-3 stawek czynszu. Bardzo często do umowy dołączany jest protokół zdawczo-odbiorczy. W sytuacji gdy coś zostanie uszkodzone lub zaginie należy liczyć się, że właściciel odetnie część pieniędzy z naszej kaucji i nie odzyskamy pełnej sumy.

wieżowiec

Decydując się na wynajem mieszkania należy liczyć się z koniecznością comiesięcznej stawki czynszu, która musi być przekazywana właścicielowi w określonym terminie. Dodatkowym obciążeniem najemy są płatności z tytułu zużycia wody, prądu, gazu czy ogrzewania. Dodatkowe koszty będą związane z wykorzystaniem Internetu, telewizji kablowej lub miejsca parkingowego. Termin i sposób płatności powinien być dokładnie opisany w umowie. Niektórzy właściciele proszą o dokonywanie comiesięcznych przelewów, inni sami przychodzą i odbierają gotówkę. Niekiedy właściciele pragną zweryfikować stan mieszkania w trakcie miesiąca. Takie działania także powinny być uwzględnione w umowie, by wynajmujący nie był zaskoczony niespodziewaną wizytą.

Dywersyfikacja popularnych mieszkań

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużą ilość ofert różnych mieszkań. Różnią się one wielkością, ceną czynszu i lokalizacją, dlatego dobrym pomysłem przez rozpoczęciem poszukiwań mieszkania do wynajęcia, będzie dokładne określenie swoich wymagań. Ustalając z wyprzedzeniem budżet, lokalizację i ilość pokojów będziemy bardziej świadomie podejmowali decyzje odnośnie wynajmu. Pamiętajmy, żeby nie podpisywać umowy bez dokładnego obejrzenia mieszkania. Należy to zrobić we własnej osobie. Niestety, wiele ofert wystawianych na portalach społecznościowych lub specjalnie do tego przeznaczonych stronach internetowych, zawiera przekoloryzowane, poprawione zdjęcia mieszkań. Nawet jeśli dane lokum wygląda na dołączonej fotografii bardzo dobrze, nie zawsze jest to wygląd zgodny z rzeczywistością. Pamiętajmy, że jeśli w wynajmowanym mieszkaniu znajdują się jakieś defekty, które nie są spowodowane naszym użytkowaniem, należy je jak najszybciej zgłosić właścicielowi.

Jeśli jednak znalezienie odpowiedniego mieszkania do wynajęcia jest dla nas zbyt problematyczne, skorzystanie z usług biura nieruchomości może być dla nas najlepszym rozwiązaniem. Specjaliści znajdą dla nas odpowiednie oferty i zaproponują pomoc również w sprawach formalności, które także mogą sprawiać trudności.

Artykuł powstał przy współpracy z mapa.nieruchomosci.pl